Kırmızı Benler (Kiraz Anjiom – Morgan Lekesi)

[mp_row] [mp_span col="12"]

Anjiomlar sıklıkla gövdede ve yüzde görülen iyi huylu, kırmızı renkli damarsal lezyonlardır. Küçük kılcal damarların deri üzerinde kümelenme ve genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Renkleri kiraz kırmızısı renkte olduğu için kiraz anjiom olarak da adlandırılırlar.
Kırmızı benler iyi huylu, ağrısız lezyonlar olduğu için tedavi gerektirmezler. Ancak eğer bu benlerin boyutlarında değişiklik veya kanama ortaya çıkarsa doktora başvurmak gerekir. Bunun dışında tedavi ihtiyacı hastaların kozmetik olarak rahatsız olmalarından kaynaklanır.
Kırmızı benlerin kesin sebebi belli değildir ancak genetik yatkınlık, yaş ,psikolojik ve fiziksel stres etkenler arasında sayılabilir.
Çoğunlukla açık kırmızı renkli, deri seviyesinde, toplu iğne başı büyüklüğünde olmakla beraber bazen daha büyük ve deriden kabarık lezyonlar şeklinde olabilirler. Bir yada birkaç adet veya bazen onlarca sayıda olabilirler. Özellikle gövde, sırt ve kollar ve yüzde olmakla birlikte vücudun her yerinde olabilirler. Bazen kıyafetlere, sütyen kenarlarına veya saçlı deridekilere tarama sırasında kanama yapabilirler.
Kırmızı benlerin tedavisinde, eksizyon (cerrahi), koterizasyon , kriyoterapi veya lazerler kullanılmaktadır. Daha ağrısız ve kolay iyileşme gözlemlediğimizden kliniğimizde genellikle lazer tedavisi uygulanmaktadır.

[/mp_span] [/mp_row]

No Comments Yet.

Yorum yapın

Call Now Button